Studia 2-go stopnia na kierunku Mechatronika

Informacje dla studentów, którzy chcą kontynuować naukę na studiach magisterskich na kierunku Mechatronika

Kierunek Mechatronika jest realizowany wspólnie przez dwa wydziały: Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki oraz Mechaniczny. Jest on przypisany do Wydziału EEIA, który pełni rolę jednostki wiodącej.

Mechatronika studia 2-go stopnia, to kierunek interdyscyplinarny pozwalający zdobyć pogłębioną wiedzę m.in. z obszarów takich jak: elektrotechnika, mechanika, automatyka, elektronika i informatyka z uwzględnieniem najnowszych technologii, narzędzi informatycznych i trendów rozwojowych. Kierunek ten przygotowuje absolwentów do pracy naukowo-badawczej, zapewniając im wiedzę niezbędną do piastowania funkcji kierowniczych w przemysłowych placówkach naukowo-badawczych, a także innowacyjno-rozwojowych. Duży nacisk położono na rozwój w obszarach kompetencji szczególnie poszukiwanych w przemyśle, który realizuje rewolucję pod nazwą Przemysł 4.0. W programie zajęć znajdziemy zatem pogłębioną wiedzę dotyczącą zastosowań sztucznej inteligencji, wirtualnej rzeczywistości, autonomicznych pojazdów transportu wewnętrznego, digitalizacji procesów przemysłowych, systemów informatycznych wspomagających zarządzania procesami przemysłowymi. Obszary te są uzupełnione wiedzą z zakresu uczenia maszynowego i i modelowania 3D wspomaganego przez systemy obliczeniowe i optymalizacyjne.

Studenci mają możliwość wyboru przedmiotów obieralnych, zawierających przedmioty rozwijające obszary wiedzy, które ich najbardziej interesują. Ważnym elementem kształcenia jest umiejętność posługiwania się technicznym językiem obcym. Studenci w sposób praktyczny rozwijają swoje kompetencje biorąc udział w wybranych zajęciach w języku angielskim, a także w dwóch zespołowych projektach badawczych. Ponadto, prawie każdy przedmiot zawiera projekt indywidualny, który w twórczy sposób rozwija wiedzę i umiejętności studenta. Aktualny program studiów dostępny jest na stronie https://programy.p.lodz.pl/ectslabel-web/.

Sylwetka absolwenta:
Absolwent uzyskuje pogłębioną wiedzę z zakresu przedmiotów podstawowych oraz wiedzę specjalistyczną, umożliwiającą podejmowanie działań innowacyjnych, związanych z rewolucją Przemysł 4.0, i proekologicznych w obszarach mechatroniki i pokrewnych. W programie studiów zadbano o to, aby uzyskane wykształcenie pozwoliło na podjęcie pracy zawodowej o różnorodnym charakterze - w szczególności, aby absolwent miał kwalifikacje wystarczające do wykonywania prac projektowych, naukowych i doświadczalnych w zakresach, które składają się na mechatronikę, a także aby był w pełni przygotowany do pracy w ośrodkach badawczo-rozwojowych firm.

Absolwent mechatroniki jest przygotowany do pracy jako specjalista do spraw obsługi i eksploatacji zaawansowanych technologicznie systemów mechatronicznych. Może podjąć pracę wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są zaawansowane, nowoczesne narzędzia i techniki informatyczne. W szczególności może pracować w różnego rodzaju firmach krajowych i zagranicznych, jak również może prowadzić własną działalność gospodarczą.